Kvas... a život je lepší! Kvas... a život je lepší!
26. 09. 2021
Andrea


Valid HTML 4.01 Transitional

Reklama

Kvas – o nápoji bohů

Kvas je v České republice stále oblíbenějším nápojem, má zde ovšem velkou konkurenci v podobě tradiční konzumace piva, případně i vína. Avšak i v zemích bývalého Sovětského svazu měl vždy podobnou konkurenci v podobě vodky, nicméně i přesto se dokázal silně prosadit a dnes je v těchto zemích kvas velmi oblíbeným nápojem – a to jak jeho alkoholická varianta, tak také (ovšem v daleko menší míře) kvas nealkoholický.

Nejpopulárnější je konzumace kvasu v Rusku, Ukrajině, Bělorusku, Litvě, Lotyšsku, dále např. v Kazachstánu, Uzbekistánu nebo dokonce v některých oblastech Číny. Zejména v postsovětských zemích se můžeme s kvasem setkat na každém kroku, prodává se i na ulicích z cisteren označených nápisem v azbuce – КВАС (nebo malými písmeny квас). Kvas se zde vyrábí z tmavého chleba, což nezní jako příliš vhodná výchozí surovina pro nápoj, faktem ovšem je, že takový kvas je velmi osvěžující.

V polštině se kvas řekne kwas chlebowy, v lotyšštině kvass, litevsky je to gira a anglicky pak kvass.

První kvasy v Mezopotámii a Egyptě byly také na bázi chleba, nicméně později se začal chleba někdy při výrobě vypouštět a vznikaly tak kvasy nových chutí. Takový kvas, tedy bez chleba, ale zato velmi často ochucený jinými ingrediencemi, je v současnosti nejoblíbenějším typem kvasu ve střední Evropě včetně České a Slovenské republiky.

Kvas doprovází lidstvo už od dávných věků a byl využíván nejen jako lahodný nápoj, ale pro své léčebné účinky také jako medikament. Jen málokterá potravina se může pochlubit tak příznivými složením vhodným k udržení a upevnění lidského zdraví. Kvas byl a je také inspirací umělcům ve všech oblastech umění – od malířství, sochařství, literatury a hudby až po film, digitální umění nebo počítačové hry.
Kvas – úvodní stránka | Kvas – o nápoji bohů | Recepty na kvas | Kvas a zdraví | Historie kvasu | Kvas v kultuře | Kvas – často kladené otázky | Kvas – fotogalerie | Kvas – ostatní | Autoři
Kvas – úvodní stránkaKVAS.kvalitne.cz na Facebooku

Poslední editace: 15.7.2013.

Copyright © 2012 KVAS.kvalitne.cz. Pokud není uvedeno jinak, web je postaven na vlastním řešení s využitím PHP, validního HTML 4.01, CSS3, JavaScriptu a vlastních textů a fotografií. Výjimkou je Lightbox v2.51 (autor Lokesh Dhakar) licencovaný jako Creative Commons Attribution 2.5 License.